VirtualBoot'u Kullanma

VirtualBoot bir sistem birimi yedek imajını geri yüklem işlemi gerçekleştirmeden ya da yedek dosyalarını farklı bir biçime dönüştürmeden bir Sanal Makine (VM) ortamına önyükler. Açık kaynak kodlu Oracle VirtualBox yazılımını kullanan VIrtualBoot, arızalı bir sunucunun yerine, hızlıca bir geçici yedek sistem sağlar.

VirtualBoot aşağıdaki durumlarda yenilikçi bir çözüm sunar:

Sistem Çökmesi: Terabayt’larca alana sahip çöken bir sistemi geleneksel yöntemlerle geri yüklemek günler alabilir. Öte yandan, VirtualBoot yedeği dakikalar sürer ve kullanıcıların yalnızca yeni sisteme geçiş sırasında yaşanan kısa süreli kesintinin ardından sistem kaynaklarına ve uygulamalara tam olarak erişmelerini sağlar.

Yedekleme Testi: Geleneksel yöntemleri kullanarak yedekleme ve geri yükleme testleri gerçekleştiren çok yönetici vardır. VirtualBoot, test etmek ve geri yüklenen sistemin doğru şekilde çalışacağında emin olmak amacıyla herhangi bir yedek imajı sanal makineye bağlayabilir.

Uygulamaya Özel Verilere Erişim: Verilerin yedeklenmesi kritik bir işlem olmakla birlikte, bazen veri dosyaları, ilişkili oldukları uygulamalar olmaksızın bir işe yaramazlar. VirtualBoot bir sistemin tamamını (uygulamalar ve veriler ile birlikte), verilere ilişkili oldukları uygulama üzerinden erişeceğiniz bir sanal makineye bağlayabilir.

VirtualBoot kullanım senaryoları hakkında bilgi almak için, bkz., VirtualBoot Senaryoları.

Bu bölüm aşağıdaki konuları içerir:

Not: DeveloperNotes_VirtualBoot.txt dosyası VirtualBoot ile ilgili geliştirici düzeyi bilgileri içerir. Bu dosyayı <install_folder>\StorageCraft\ShadowProtect\ klasöründe bulabilirsiniz. Bu dosya VirtualBoot kullanımı için sorun giderme ve gelişmiş teknik detayları verir.

Uyarı: VirtualBoot ile oluşturulmuş bir sanal makineyi kapatmak istiyorsanız, kapatma seçeneği olarak Geçerli anlık görüntü VirtualBoot'u geri yükle'yi seçmeyin. Oluşturulduğu andan itibaren sanal makinede yazılan tüm verileri kaybedersiniz. Bu seçeneği yalnızca sanal makineyi orijinal durumuna geri getirmek istiyorsanız seçin.

Ayrıca kaynak sistemi aşağıdaki durumlardan birindeyse sanal makineyi VirtualBoot ile başlatmayın:

  • hala etkin ve aynı ağdaysa
  • ShadowProtect'i kullanarak sürekli artan yedeklemeler yürütüyorsa
  • yedek dosyalarını bir ağ paylaşımına ya da NAS sistemine kaydediyorsa.

Bunu yapmak sanal makinedeki yedeklerle zinciri bozan kaynak sistem yedeklerinin karışmasına neden olur.

Terms and Conditions of Use - Privacy Policy - Cookies